6 دلیل ایجاد حباب درمایع خنک کننده ماشین

6 دلیل ایجاد حباب درمایع خنک کننده ماشین
  • 25 خرداد 1402
  • 10 بازدید
  • بدون نظر

6 دلیل ایجاد حباب درمایع خنک کننده ماشین

عامل اصلی خرابی موتور سیستم خنک کننده نامناسب است. به همین دلیل هر گونه مشکل مربوط به آن باید جدی گرفته شود،

به ویژه زیرا اکثر آنها، از جمله شکل گیری حباب، بسیار ساده و با هزینه کم قابل حل هستند.

عوامل ساده‌ای که به شکل گیری حباب در مایع خنک کننده انجامیده شده می‌تواند شامل داشتن غلظت بالای مایع خنک کننده، مقدار آن کم،

نوع نادرست مایع خنک کننده و هوا درگیر در سیستم باشند. در طرف دیگر، می‌تواند به دلیل پمپ آب نامناسب نیز باشد.

1.غلظت بالای مایع خنک کننده

غلظت بالای مایع خنک کننده همه سیستم‌های خنک کننده خودرو با ترکیب خاصی از مایع خنک کننده و آب تقطیر کار می‌کنند. هر چه غلظت مایع خنک کننده بیشتر باشد،

درجه یخ‌زدگی آن پایین‌تر خواهد بود، لذا به نظر می‌رسد که چنانچه مایع خنک کننده بیشتری در سیستم باشد، بهتر خواهد بود.

اما مایع خنک کننده بیش از حد نیز مضر است. هر نوع مایع خنک کننده دارای محدوده یا نسبت غلظت است که در آن به درستی کار می‌کند.

اگر شما از آن محدوده گذشته باشید، دوام‌دهنده‌ها و امولسیفایرهای موجود در مایع خنک کننده شروع به حباب زدن خواهند کرد.

اما به خاطر داشته باشید که غلظت مایع خنک کننده باید به طور قابل توجهی از آنچه توسط تولیدکننده مجاز است بالاتر باشد.

این محدوده به خودرو و مایع خنک کننده بستگی دارد، اما در اغلب موارد هر چیزی بیشتر از نسبت 50:50، به عنوان یک خودکشی شناخته می‌شود زیرا باعث کاهش دمای یخ‌زدگی

به -35 درجه سانتیگراد یا بیشتر می‌شود. برای بررسی اینکه آیا این مورد برای خودروی شما صادق است، یک ضد یخ را تست کنید. معمولاً می‌توان آنها را به قیمت 15 دلار یا حتی کمتر تهیه کرد.

و اگر مقدار غلظت ضد یخ بیش از حد بود، تنها راه حل تخلیه کردن مقدار معینی از آن و اضافه کردن آب تقطیر برای تقلیل غلظت است. به علاوه، می‌توانید

از چیزی شبیه به یک پستانک برای جذب مایع خنک کننده از مخزن توسعه استفاده کنید. پس از تقلیل غلظت، باعث خروج هوا از سیستم شوید بهتر است.

2..مقدار کم مایع خنک کننده

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند باعث شکل گیری حباب در سیستم خنک کننده شود، مقدار کم مایع خنک کننده است. اگر مایع خنک کننده در سیستم شما به نسبت کافی نباشد،

جریان آن در سیستم به طور ناهموار و نامطلوبی به وجود خواهد آمد. همچنین، مایع خنک کننده با عملکرد بالاتر گرمایی در محفظه احتراق تعامل داشته و حباب‌زنی را ایجاد می‌کند.

برای بررسی میزان مایع خنک کننده در سیستم خودرو، بهتر است که همیشه سطح مخزن توسعه را بررسی کنید. اگر سطح آن کم است، باید مایع خنک کننده به آن اضافه شود.

همچنین، باید مطمئن شوید که پس از اضافه کردن مایع خنک کننده، سیستم بدون هوا باقی مانده است. برای این کار، باید به نقطه بالایی از سیستم خنک کننده فشار داده شود و هوا را از آن خارج کنید.

در نهایت، اگر هیچ یک از راه‌حل‌های ساده ذکر شده نتیجه مطلوب را در از بین بردن حباب‌های مایع خنک کننده نداشته باشد،

بهتر است که سیستم خنک کننده خودرو را توسط یک تکنسین متخصص بررسی و تعمیر کنید.

اندازه گیری مایع خنک کننده خودرو

اندازه گیری مایع خنک کننده در اکثر خودروها در کنار مخزن انبساط است که به آن مخزن خنک کننده نیز می گویند. مخزن با حداقل و حداکثر مشخص شده است

و تا زمانی که سطح مایع خنک کننده بین این خطوط باشد، خوب است. اما اگر سطح مایع خنک کننده به کمتر از حداقل برسد، پمپ آب ممکن است تحت شرایط خاص شروع به کشیدن هوا کند.

به طور طبیعی، هوایی که به داخل مایع خنک کننده وارد می شود، کف ایجاد می کند و خاصیت خنک کنندگی آن را کاهش می دهد. این می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد شود

و اگر یک حفره هوا در نزدیکی سر سیلندر ایجاد شود، می تواند واشر سر سیلندر را از بین ببرد و سر سیلندر را منحرف کند.

از آنجایی که تعویض واشر سر یک تعمیر چهار رقمی است، برای جلوگیری از آن هر کاری می توانید انجام دهید.

برای حل این مشکل، پیشنهاد می‌کنم دفترچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید تا ببینید خودروی شما به چه نوع مایع خنک‌کننده نیاز دارد و آن را از قبل مخلوط شده خریداری کنید

تا نگران نسبت‌ها و نقاط انجماد نباشید. و پس از افزودن مایع خنک کننده، ایده خوبی است

که سیستم خنک کننده را تخلیه کنید زیرا تقریباً تضمین شده است که خنک کننده کم باعث ایجاد حفره های هوا در سیستم شده است.

3. خرابی در منبع انبساط

اولین چیزی که در مورد پمپ های آب باید به آن اشاره کرد این است که آنها در اکثر خودروها دارای برنامه زمانبندی سرویس دهی شده هستند.

معمولاً در فواصل 60000 تا 100000 مایلی تنظیم می شود. قبل از ادامه خواندن این مطلب، ایده خوبی است

که دفترچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید تا ببینید چه زمانی موعد تعویض پمپ آب است، و اگر از آن عبور کرده اید، محتمل ترین علت این است.

و اکنون، چگونه پمپ آب مایع خنک کننده را کف می کند. هنگامی که پمپ آب قرار است جایگزین شود، شروع به نشتی می کند و در عین حال هوا

را به داخل سیستم می کشد و مایع خنک کننده را هوادهی می کند. از طرف دیگر، پروانه پلاستیکی می تواند فرسوده شود و باعث ایجاد تلاطم در مایع خنک کننده شود و در نتیجه همان اثر کف را ایجاد کند.

در هر صورت، تا زمانی که پمپ آب را تعویض نکنید، باید از رانندگی با خودرو خودداری کنید، زیرا داغ شدن بیش از حد آن فقط یک زمان است.

متأسفانه، تعویض پمپ آب کار بسیار گرانی است و در نهایت با اسکناس 400 تا 600 دلاری مواجه خواهید شد.

این 100 تا 250 دلار برای کیت پمپ آب جدید و 200 تا 400 دلار دیگر برای نیروی کار است. تعویض پمپ آب خودتان یک گزینه است، اما به خاطر داشته باشید که این ی

کی از تعمیرات پیشرفته‌تری است که می‌توانید روی موتور انجام دهید. همچنین بسیار حساس است، بنابراین اگر تجربه زیادی در تعمیر خودرو و جعبه ابزار گسترده ندارید، بهتر است آن را به متخصصان بسپارید.

4.هوای محبوس شده در سیستم خنک کننده

تقریباً تعداد زیادی از راه های مختلف وجود دارد که هوا در سیستم خنک کننده به دام می افتد. شاید مشکلی در یکی از اجزای

سیستم خنک‌کننده وجود داشته باشد، شاید اخیراً تعمیراتی انجام داده‌اید و سیستم را خون‌ریزی نکرده‌اید، یا شاید مایع خنک‌کننده قدیمی است و این فقط تجمع هوای طبیعی است.

اما اگر موتور بیش از حد گرم نمی‌شود و نشتی مایع خنک‌کننده وجود ندارد، می‌توانید فقط سیستم را تخلیه کنید، و اگر در کمتر از چند ماه دوباره این اتفاق افتاد،

ماشین را برای بازرسی ببرید. در مورد خونریزی سیستم، می توانید این کار را از یک حرفه ای بخواهید که اگر منصفانه باشد حدود 50 دلار یا کمتر هزینه خواهد داشت.

شما همچنین می توانید سیستم را خودتان تخلیه کنید، اما این روش می تواند تا حد زیادی بین مدل ها و موتورها متفاوت باشد. در بیشتر موارد،

در بالاترین نقطه سیستم خنک کننده، یک پیچ تخلیه وجود دارد. می‌توانید مکان آن را به‌صورت آنلاین یا در دفترچه راهنمای خدمات خود در صورت وجود پیدا کنید.

هنگامی که آن را پیدا کردید، پیچ تخلیه را بردارید، موتور را روشن کنید و منتظر بمانید تا مایع خنک کننده بدون حباب از پیچ تخلیه خارج شود.

همه چیز بسیار ساده است. اما برای مثال در بی ام و ها، شما بدون روشن کردن موتور، پیچ تخلیه را بردارید و بخاری را روشن کنید.

و به همین دلیل است که روش می تواند بین مدل ها متفاوت باشد و چرا باید به دنبال روش خونریزی برای ماشین خاص خود باشید.

5.انتخاب مایع خنک کننده نامناسب

حدود نیم دوجین نوع خنک کننده مختلف از جمله G11، G12، G13، IAT، OAT و HOAT وجود دارد. آنچه این اعداد نشان می دهند

و تفاوت بین هر نوع خنک کننده واقعاً مهم نیست تا زمانی که به نوعی که سازنده توصیه می کند پایبند باشید. در واقع، بیشتر انواع خنک کننده قابل تعویض نیستند.

اما همچنان ممکن است درایورها مایع خنک کننده را با نوع نامناسب شارژ کنند یا حتی آن را جایگزین کنند و در برخی موارد باعث ایجاد کف می شود.

به ویژه هنگام استفاده از مایع خنک کننده استاندارد در موتوری که دارای سیستم خنک کننده با فشار بالا است. خنک کننده معمولی

برای چنین شرایط شدید طراحی نشده است و شروع به کف کردن، تبخیر و حتی گرم شدن بیش از حد می کند.

مایع خنک کننده مناسب خودروی ما کدام است؟

برای اینکه ببینید آیا این مورد در ماشین شما وجود دارد یا خیر، ابتدا دفترچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید تا ببینید سازنده چه نوع مایع خنک کننده ای را توصیه می کند.

سپس، از آنجایی که هر نوع خنک کننده رنگ خاصی دارد، می توانید به صورت آنلاین جستجو کنید

که رنگ مایع خنک کننده توصیه شده چیست و سپس مطمئن شوید که رنگ آن در مخزن انبساط/مخزن خنک کننده یکسان است.

مایع خنک کننده می تواند سبز، آبی، بنفش، قرمز، صورتی و کهربایی باشد. نکته این است که اگر رنگ آن اشتباه باشد، به راحتی می توان متوجه شد.

و اگر رنگ اشتباه باشد، باید سیستم خنک کننده را شستشو دهید. این شما را بین 70 تا 150 دلار بازگرداند.

همچنین می توانید مایع خنک کننده را در خانه با مهارت ها و ابزارهای اولیه DIY تمیز کنید و سیستم را تمیز کنید.

6. خرابی در واشر سر سیلندر

واشر سرسیلندر آسیب دیده نیز می‌تواند باعث ایجاد حباب خنک‌کننده شود، اما اگر این تنها علامتی است که متوجه شده‌اید، احتمالش زیاد نیست.

اما اگر متوجه دود اگزوز سفید/آبی، روغن سفید مایل به شیری، از دست دادن سریع مایع خنک‌کننده و چراغ چک موتور شدید، می‌ترسم که واشر سر باشد.

اما فقط برای اطمینان، می توانید واشر سر را در ده تا پانزده دقیقه با کیت 20 دلاری آمازون بدون هیچ ابزاری تست کنید.

و اگر واشر سر خراب باشد، تعویض آن ارزان نخواهد بود. اگرچه واشر سر خود بسیار ارزان است، اما یکی از پر زحمت ترین تعمیرات خودرو است و بیش از هشت ساعت طول می کشد.

آیا تعمیر واشر سر سیلندر ارزش آن را دارد و تخمین آن چقدر هزینه دارد، زیرا متغیرهای زیادی وجود دارد. اما می توان گفت که در قسمت پایین،

800 دلار برای قطعات و نیروی کار و 2000 دلار در قسمت بالایی هزینه دارد. و به راحتی می تواند بیشتر از این برای برخی از خودروها باشد، با میانگین هزینه تعویض واشر سرسیلندر 1300 دلاراست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان