6 نشانه نشت روغن خودرو

6 نشانه نشت روغن خودرو
  • 23 بهمن 1401
  • 92 بازدید
  • بدون نظر

6 نشانه نشت روغن خودرو

چگونه می توان تشخیص داد که روغن موتور نشتی دارد؟

نشت مایعات، به خصوص نشت روغن، یکی از رایج ترین دلایلی است که باعث می شود خودروی شما در مرحله ای از کارکرد خود نیاز به تعمیر داشته باشد.

شایع‌ترین نشانه‌های نشت روغن خودرو عبارتند از: چراغ چک روغن که روی داشبورد روشن می‌شود، سطح روغن موتور پایین است،

صدای تیک تاک موتور به‌ویژه هنگام سرد بودن و درحال‌حرکت، موتوری که مرتباً بیش از حد گرم می‌شود و روغنی که روی پیاده‌رو ریخته شده است.

دو قطعه رایج برای نشت روغن از خودرو، موتور و گیربکس هستند.

در این مقاله، متداول ترین دلایل نشت روغن از ماشین، نحوه تعمیر آن و هزینه احتمالی نشتی روغن را توضیح خواهم داد.

از نشانه های رایج نشت روغن خودرو

مهم است که مراقب سطوح مختلف مایعات در موتور ماشین باشید. خودروهای جدیدتر دارای روکش‌های پلاستیکی زیادی هستند و برخی از آنها حتی میله‌ای برای بررسی سطح روغن ندارند.

این موارد می تواند تشخیص نشتی روغن را دشوارتر کند، به خصوص اگر نشتی کم باشد. در اینجا برخی از علائم رایجی که می تواند در اثر نشت روغن خودرو ایجاد شود، آورده شده است.

1.روشن شدن چراغ روغن روی داشبورد

اگر فشار روغن موتور خیلی پایین آید، چراغ چک روشن می شود و هشدار می دهد. وقتی موتور گرم است فشار روغن موتور باید بین 30 تا 45 psi باشد.

اگر خیلی کم تر این سطح شود، می تواند نشان دهنده سطح پایین روغن ناشی از نشت باشد.

برای اکثر موتورها طبیعی است که درحین تعویض روغن مقدار کمی از روغن بسوزد. اگر سالانه مسافت زیادی را طی می کنید و اگر موتور قدیمی است، احتمالاً باید روغن را هر چند هزار مایل شارژ کنید.

گاهی فشار پایین روغن می تواند ناشی از نشت باشد. اگر بیشتر از ظرفیت استاندارد مخزن روغن را پر کرده اید، روغن از جایی نشت می کند.

2.صدای ضربه از موتور

صدای تیک تیک یا ضربه از موتور در هنگام دور آرام می تواند نشان دهنده این باشد که قسمت های بالایی موتور به درستی روغن کاری نشده اند.

این مورد می تواند ناشی از سطح پایین روغن موتور، استفاده از روغن موتور با مشخصات نادرست، فشار ناکافی روغن موتور یا مشکل در تسمه تایم یا زنجیر باشد.

یکی از دلایل رایج صداهای عجیب و غریب از موتور، نشت مداوم روغن است. اگر موتور به طور مداوم روغن از دست می دهد، قطعاتی مانند موتور، سوپاپ ها و شیرآلات (بالابر سوپاپ) آسیب می بینند.

ممکن است این قطعات فرسوده شوند و به دلیل عدم روانکاری، سر و صدای بیشتری ایجاد کنند.

3.پایین آمدن سطح روغن

اگر روغن موتور را به طور مرتب پر می کنید و همیشه کم است، ممکن است یکی از دلایل نشتی روغن همین مورد باشد. اکثر موتورها با گذشت زمان از مقدار کمی روغن استفاده می کنند.

این غیر معمول نیست که موتورهای قدیمی هر چند هزار مایل یک لیتر روغن مصرف کنند. اگر چند ماه است که سطح روغن را بررسی نکرده اید،

ممکن است علت پایین بودن سطح روغن این مورد باشد. سطح پایین روغن به طور مداوم، به خصوص زمانی که به طور منظم شارژ شود، به احتمال زیاد ناشی از نشت روغن در جایی از موتور است.

4.ریزش روغن بر روی پیاده رو

یکی از نشانه‌های کلاسیک نشت روغن از خودرو، وجود لکه روغن کثیف روی پیاده‌رو یا پارکینگ است.این معمولاً نشانه‌ای از نشت بسیار

بد روغن همین خواهد بود زیرا روغن باید از طریق درپوش‌های پلاستیکی موتور پایین بیاید و روی زمین بریزد.

تعیین دقیق محل ورود روغن همیشه آسان نیست، زیرا ممکن است از بالای موتور نشت کند و به اجزای پایینی موتور و سپس روی زمین چکه کند.

همچنین ممکن است ناشی از انتقال نشتی باشد. این یک دلیل بسیار رایج برای نشت روغن در زیر خودرو است و ردیابی آن دشوار است.

5.باقی مانده روغن خشک شده روی اجزای موتور

همه نشت های روغن یکسان نیستند و برخی کوچک هستند و در مدت زمان طولانی ایجاد می شوند. اگر نشت روغن کنترل نشود،

خشک می شود و در اطراف منطقه ای که از آن نشت می کند تجمع می یابد. این مورد اغلب در اطراف نشتی محفظه فیلتر روغن یا در اطراف واشر مخزن روغن نشتی دیده می شود.

6.مشکل گیربکس در تعویض دنده

اگر گیربکس نشتی داشته باشد، بر میزان روان بودن تعویض دنده أثیرمی گذارد. بررسی سطح مایع در جعبه دنده همیشه آسان نیست، اما یک گیربکس دارای نشتی معمولاً علائم نسبتاً واضحی دارد.

علائم کاهش روغن گیربکس

علائم کم بودن روغن گیربکس عبارتند از: مشکل در تعویض دنده، تعویض دنده کندتر، صدای ساییدن هنگام تعویض دنده و گرمای بیش از حد گیربکس.

همچنین ممکن است متوجه شوید که مایعی که از گیربکس نشت می کند با رنگ موتور متفاوت است. اگر روغن گیربکس تازه باشد،

به جای روغن موتور طلایی یا قهوه ای تیره، رنگ آن قرمز خواهد بود. همچنین می تواند از نظر غلظت بیشتر از روغن موتور باشد.

چگونه می توان تشخیص داد که روغن موتور نشتی دارد؟

اکثر خودروها دارای چند روغن  مختلف در موتور و گیربکس هستند تا به راحتی کار کنند. اگر با نشت مایع مواجه شدید، چگونه می توانید تشخیص دهید که روغن موتور است یا روغن دیگری ؟

وقتی صحبت از نشتی مایعات می شود، بسته به کارکرد ماشین شما، پنج یا شش احتمال وجود دارد.

روغن موتور

مگر اینکه تازه تعویض شده باشد، روغن موتور معمولاً به رنگ قهوه ای روشن یا تیره یا حتی سیاه است. اگ تازه باشد بوی پلاستیک می‌دهد یا اگر قدیمی باشد

بیشتر شبیه روغن خوراکی است. اگر روی سنگفرش ریخته باشد  به آن نگاه می کنید، ممکن است رنگ آن تیره به نظر برسد و اگر خیس باشد می تواند از زوایای خاصی مانند رنگین کمان به نظر بیاید.

سوخت (بنزین یا گازوئیل)

تشخیص این دو معمولاً به دلیل بوی متمایزشان نسبتاً آسان است. بنزین در مقادیر کم تمایل به خشک شدن و تبخیر نسبتاً سریع دارد.

هنگامی که خیس است، ممکن است به رنگ قهوه ای طلایی باشد. رنگ گازوئیل تیره تر است و معمولاً رنگ مایل به آبی دارد.

روغن گیربکس

مایع گیربکس جدید در صورت تازگی می تواند قرمز رنگ باشد، اما گاهی اوقات از نظر رنگ و غلظت شبیه روغن موتور است.

گاهی اوقات تشخیص آن از روغن موتور دشوار است و ممکن است تنها زمانی آشکار شود که منبع نشتی را پیدا کنید.

مایع خنک کننده موتور

رنگ مایع خنک کننده موتور می تواند صورتی، آبی یا سبز باشد. رنگ در بطری مایع خنک کننده را بررسی کنید تا ببینید آیا با رنگ مایع نشتی مطابقت دارد یا خیر.

اگر مایع در بطری کم باشد ممکن است نشان دهنده نشتی در جایی در سیستم خنک کننده باشد. مایع خنک‌کننده را می‌توان با بوی آن نیز تشخیص داد، بویی که معمولاً شیرین است.

روغن ترمز

رنگ روغن ترمز قهوه ای روشن است که گاهی اوقات تقریباً شفاف است. بسته به مدت زمان تولید آن، ممکن است بوی مشخصی داشته باشد.

اگر مشکوک به نشتی روغن ترمز هستید، مخزن روغن ترمز را بررسی کنید. اگر سطح مایع بسیار پایین است، به دلایل ایمنی باید آن را بیشتر بررسی کنید.

روغن فرمان برقی (ATF)

مایع فرمان برقی در اتومبیل های قدیمی استفاده می شود. رنگ آن در زمان تازگی قرمز است و با بالا رفتن مدت زمان قهوه ای می شود.

معمولا بوی کمی سوخته و قوام زیادی دارد. نشتی مایع فرمان برقی معمولاً در اطراف اتصالات شیلنگ فرمان یا اطراف مخزن بالا قابل مشاهده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان