عیب یابی موتور با رنگ دود اگزوز خودرو

عیب یابی موتور با رنگ دود اگزوز خودرو
  • 2 اردیبهشت 1402
  • 12 بازدید
  • بدون نظر

عیب یابی موتور با رنگ دود اگزوز خودرو

هر خودرو ماشین پیچیده ای است که از کار افتادن یا نقص در آن میتواند نشانه هایی نظیر سروصدا یا تغییر در عملکرد داشته باشد.
یکی از بخش های خودرو که معمولا به آن کم توجهی می گردد اگزوز است و شاید برای شما جالب باشد که بدانید میتوانید

با توجه به رنگ دود خروجی از اگزوز یا حجم آن متوجه وجود عیب در موتور خودرو و ضمنا نوع مشکل شوید!
در حالت عادی، اصولا گازهای خروجی از اگزوز خودروهای جدید باید بدون‌رنگ باشد اما در وضعیت غیرعادی، گازهای خروجی از اگزوز ممکن است

به سه رنگ آبی، سفید یا سیاه درآیند که در این هنگام، باید فورا به فکر ارجاع خودروی خود به یک متخصص یا نمایندگی باشید.
از آنجایی که موتور قلب تپنده یک خودرو محسوب می گردد توجه ویژه به سلامت آن هم برای کارکرد خودروی شما ضروری است و هم باعث صرفه جویی در هزینه های شما خواهد شد.
ما در این مقاله راهنمای جامعی از نکاتی که میتوانید با توجه کردن به گازهای خروجی از اگزوز دریابید برای شما تهیه کرده ایم پس با ما همراه باشید!

رنگ گاز های خروجی از اگزوز چند نوع است و چه معنایی دارد؟

اگزوز خودرو یکی از مهمترین قطعات در خودرو است که همه تقریبا آن را می‌شناسند اما شاید دقیقا عملکرد آن را ندارند.
اگزوز خودرو گازهایی را که موقع احتراق سوخت در موتور خودرو تولید می‌شود را به انتهای خودرو منتقل می‌کند. احتمالا دقت کرده اید

که ماشین های قدیمی نسبت به ماشین های امروزی به مراتب پر سر و صداتر بوده اند که یکی از دلایل این موضوع ارتقا یافتن اگزوز هاست که وظیفه بی صدا کردن ماشین را برعهده دارند.
اگر بخواهیم اجزای اگزوز خودرو را نام ببریم اول از همه باید به منیفولد اشاره کنیم. قسمت های بعدی اگزوز نیز شامل لوله های رابط، کاتالیست،

انبار اگزوز خودرو و لوله بلند خروج دود نیز هر یک وظایفی دارند و نقشی را در این سیستم برعهده دارند. اما دود های خارج شده از اگزوز چند نوع است و نشانه چیست؟

1- خروج دود آبی رنگ از اگزوز خودرو:

یکی از شایع ترین مشکلاتی که میتواند برای موتور خودروی هر راننده ای اتفاق بیفتد روغن سوزی است و این مورد باعث خروج دود آبی رنگ از اگزوز می گردد.
با افزایش دور موتور، دود آبی بیشتر شده و غلظت آن نیز افزایش نی یابد. به صورت کلی سوختن روغن موتور به همراه سوخت

باعث خروج دود آبی رنگ از اگزوز می‌شود و به شما هشدار می‌دهد که موتور خودروی شما دارای ایراد است.
خروج دود آبی به این معنی است که به احتمال بسیار قوی، رینگ و پیستون اتومبیل نقص پیدا کرده و توانایی آب‌بندی محیط سیلندر را در برابر نفوذ روغن از دست داده است.
البته نباید به رنگ دود اگزوز اکتفا کنید زیرا اگزوز برخی از خودروهای جدید میتواند این دود را فیلتر کند و در نتیجه باید با بررسی میزان

روغن موتور سرنخی از وضعیت سوخت روغن به‌دست بیاورید. اگر سطح روغن مدام در حال کاهش باشد، یعنی اوضاع نامناسب است و احتمالا روغن‌سوزی دارید.

2- خروج دود سیاه رنگ از اگزوز خودرو:

نشت سوخت از انژکتور ها یکی از دلایل اصلی خروج دود سیاه از اگزوز است که به معنی نسوختن کامل سوخت ورودی به محفظه احتراق است

و این مورد علاوه بر مشکل موتور باعث افزایش هزینه های شما و کاهش قدرت موتور نیز می گردد بنابراین لازم است با مشاهده

خروج دود سیاه رنگ از اگزوز خود به سراغ بررسی انژکتور ها و سپس شمع و وایر و کویل خودرو بروید.
به صورت کلی هرگاه دود سیاه از اگزوز خودرو بیرون زد، باید بدانید که تعادل میان نسبت سوخت به هوا در محفظه احتراق برهم ‌خورده است

و دلایلی نظیر وجود ایراد در سنسور اکسیژن یا سایر سنسورهای مرتبط با اندازه‌گیری فشار و جرم هوا، می‌توانند دلیل برهم‌خوردن تعادل میزان سوخت و هوای ورودی به موتور باشند.

3-خروج دود سفید رنگ از اگزوز خودرو:

برخلاف دو رنگ دیگر، رنگ سفید دود اگزوز چندان جای نگرانی ندارد. معمولا در خودروها در زمستان پس از روشن شدن ابتدا دود سفید رنگ تولید می کنند

که به مرور با گرم شدن موتور این دود بدون رنگ می شود. اما اگر دود اگزوز همیشه سفید رنگ است به معنای نشت آب به داخل محفظه احتراق و تبخیر آن است.

همچنین نفود واسکازین از راه ماژول به مانیفولد ورود هوا نیز از دیگر دلایل دود سفید رنگ اگزوز خودرو است. این مشکل با تعویض واشر سرسلیندر، سر سیلندر یا بلوک سیلندر بر طرف می شود.

همه رانندگان می خواهند که خودروی آنها مانند ساعت دقیق و همیشه به درستی عمل کند و شما نیز میتوانید با توجه کردن به نشانه های خودروی خود مانند رنگ دود اگزوز

آن یا مصرف سوخت و سروصداهای تولیدی میتوانید از بروز بسیاری مشکلات پیشگری یا حداقل هزینه تعمیرات را تا حدود زیادی کاهش دهید.
به صورت کلی بهتر است در صورت مشاهده این موارد اتومبیل را به تعمیرگاه برده تا هرچه سریع‌تر توسط کارشناسان ماهر و زبده مورد بررسی قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان