چگونه دریچه گاز خودرو را تمیز کنیم؟

چگونه دریچه گاز خودرو را تمیز کنیم؟
  • 22 خرداد 1402
  • 22 بازدید
  • بدون نظر

چگونه دریچه گاز خودرو را تمیز کنیم؟

منیفولدهای ورودی آلومینیومی در خودروهای قدیمی بسیار محبوب بودند زیرا بسیار سبک تر از منیفولدهای چدنی بودند

و در اتلاف گرما عملکرد بهتری داشتند. اما آلومینیوم مانند هیچ فلز دیگری چربی و کثیفی را جذب می کند و این کمی دشوار  خواهد بود.

برای تمیز کردن منیفولد ورودی آلومینیومی، باید آن را از خودرو جدا کنید، سپس چربی زدا و برس مورد نظر خود را انتخاب کنید.

وقتی همه چیز تنظیم شد، فقط یک یک تمیزکاری و آبکشی لازم است تا زمانی که منیفولد به اندازه کافی تمیز شود است.

چگونه منیفولد ورودی آلومینیومی خودرو را جدا کنیم؟

برای تمیز کردن منیفولد ورودی آلومینیومی، باید آن را بردارید تا بتوانید وارد تمام قسمت ها شوید، زیرا این کار می‌تواند دشوار باشد.

شما به یک مجموعه آچار کامل با کلیدهای شش گوش و یک مجموعه پیچ گوشتی نیاز دارید.

مرحله 1: بدنه دریچه گاز را بردارید

اگر خودروی شما دارای منیفولد ورودی آلومینیومی باشد، به احتمال زیاد دارای بدنه دریچه گاز با کابل خواهد بود. به جای برداشتن کابل،

جدا کردن بدنه دریچه گاز بسیار ساده تر است، زیرا با چند پیچ ​​نگه داشته می شود. همچنین می خواهید بوت ورودی را بردارید.

مرحله 2: تمام رابط ها و خطوط خلاء را از برق جدا کنید

منیفولد ورودی دارای یک یا دو سنسور روی آن است. که می تواند سنسور دمای هوای ورودی یا سنسور MAP باشد.

در حال حاضر، می‌توانید حسگرها را از برق جدا کرده و پس از اینکه ورودی از موتور خارج شد، آن‌ها را جدا کنید. همچنین چند خط خلاء پیدا خواهید کرد و می‌خواهید آن‌ها را نیز حذف کنید.

آخرین مرحله قبل از برداشتن منیفولد ورودی، برداشتن انژکتورها است. اولین قدم این است که ریل سوخت را که با چند پیچ ​​به منیفولد ورودی پایین نگه داشته شده

و انژکتورها همراه با آن خارج می شوند، بردارید. همچنین ممکن است مجبور شوید شیلنگ های سوخت را جدا کنید، بنابراین مراقب نشت کردن آن باشید.

مرحله 4: منیفولد ورودی را بردارید

برداشتن منیفولد ورودی بسیار ساده است، اگرچه دسترسی به همه پیچ‌ها ممکن است دشوار باشد، به همین دلیل است

که شما یک مجموعه آچار سوکت گسترده می‌خواهید. پیچ ها در اکثر موارد کلیدهای شش گوش هستند، بنابراین مراقب باشید که آنها را صاف نکنید.

در نکته دیگر، جایگزین کردن واشر منیفولد ورودی ایده خوبی است، زیرا می‌تواند به راحتی در حین برداشتن منیفولد پاره شود، به‌علاوه آنها ارزان هستند.

مرحله 5: تمام سنسورها و پوشش های پلاستیکی را از منیفولد ورودی جدا کنید

تمام روغن‌زدایی‌ها و محلول‌های تمیزکننده آلومینیوم تا حدودی ساینده هستند و به راحتی می‌توانند به سنسورها، پوشش‌های پلاستیکی

و رنگ آسیب برسانند. آنها همچنین دسترسی به تمام منافذ را سخت تر می کنند، بنابراین باید همه چیز را از منیفولد جدا کنید تا زمانی که چیزی جز فلز خالی برای شما باقی نماند.

پاک کننده و چربی زدا منیفولد ورودی خودرو:

قبل از شروع به تمیز کردن منیفولد ورودی، ابتدا می خواهید نوع مناسب پاک کننده را انتخاب کنید. ده‌ها گزینه مختلف وجود دارد،

و شما می‌توانید تحقیقات خود را انجام دهید، اما یکی از گزینه‌های زیر قطعاً برای شما مفید خواهد بود.

گازوئیل

بنزین معمولاً به عنوان پاک کننده فلزات و چربی زدایی تقریباً در تمام تعمیرگاه های حرفه ای و آماتور استفاده می شود. رسیدن به آن آسان است و کار بزرگی انجام می دهد.

اما نقطه ضعف آن این است که خیلی سریع تبخیر می شود، بنابراین منیفولد بیش از نیم دقیقه خیس نمی شود قبل از اینکه مجبور شوید مقدار بیشتری اضافه کنید.

این به طور بالقوه این را به گزینه ای گران قیمت تبدیل می کند، به علاوه بنزین بسیار فرار و قابل اشتعال است و همچنین آن را ناامن می کند. همچنین باید بنزین کثیف را به درستی دور بریزید، زیرا ریختن آن بر روی زمین، در زهکشی یا حتی در مخازن سپتیک غیرقانونی است.

پاک کننده/چربی زدا Purple Power

Purple Power یک پاک کننده فلزی است که به طور هدفمند ساخته شده است و استفاده از آن در آلومینیوم بی خطر است مگر اینکه رنگ شده باشد، اما هیچ منیفولد

ورودی آلومینیومی وجود ندارد. و اگرچه دریایی از چربی‌گیرهای فلزی مختلف وجود دارد، با قضاوت بر اساس گزارش‌های مشتریان، Purple Power بهترین کار را انجام می‌دهد.

اما به خاطر داشته باشید که دلیل اصلی عملکرد این محصول این است که حاوی مقداری اسید است، بنابراین بدون پوشیدن دستکش لاستیکی از آن استفاده نکنید

و سعی کنید آن را استنشاق نکنید. و نکته مثبت این است که می توانید Purple Power را با کمتر از چهار دلار در والمارت و فروشگاه های سخت افزاری بزرگتر دریافت کنید.

در بین تمام اسپری های تمیز کننده خودرو، پاک کننده ترمز قوی ترین و ساینده ترین آن است. پاک کننده های ترمز. به همین دلیل است که در تمیز کردن منیفولدهای ورودی آلومینیومی

کار بسیار خوبی انجام می دهد، اما گاهی اوقات می تواند کمی بیش از حد ساینده باشد، بنابراین آن را برای

مدت طولانی خیس نکنید. پاک کننده های ترمز نیز کمی گران هستند و می توانند 15 تا 20 دلار قیمت داشته باشند.

روغن‌زداها  به احتمال زیاد قوی‌ترین راه‌حل در این فهرست هستند و بسیاری از افراد از آن‌ها برای تمیز کردن داخل منیفولد ورودی استفاده می‌کنند.

پاک کننده های اجاق گاز گزینه بسیار خوبی هستند، اما آنها نیز گاهی اوقات می توانند بیش از حد قدرتمند باشند.

و من به شما پیشنهاد می‌کنم فقط در صورتی از روغن‌زدای فر استفاده کنید که قبلاً آن را در جایی در اطراف دارید. در غیر این صورت، به جای آن، Purple Power را خریداری کنید.

برس های منیفولد:

مسواک

استفاده از مسواک برای تمیز کردن قطعات خودرو چیز غیرعادی نیست و می تواند گزینه خوبی برای منیفولدهای ورودی نیز باشد.

مسواک به فلز آسیب نمی رساند و آنقدر محکم هستند که گزینه مناسبی باشند. اما اگر منیفولد مصرفی شما خیلی از بین رفته باشد، احتمالاً مسواک کافی نخواهد بود.

برس سیمی فولادی

برس سیمی فولادی قوی ترین گزینه در این لیست است، اما حتی سرسخت ترین لکه های چربی را نیز از بین می برد. اما مشکل این است که برس های فولادی می توانند ورودی آلومینیومی را خراش دهند، بنابراین این را در نظر داشته باشید. و اگر از آن استفاده می کنید، فقط در یک جهت هر کجا که می توانید مسواک بزنید تا خراش ها خطی باشند، زیرا این کار ظاهر زیباتری به شما می دهد.

برس سیم برنجی

برس برنجی بهترین گزینه همه جانبه برای منیفولد ورودی آلومینیومی است. برنج به اندازه‌ای قوی است که منیفولد را به‌خوبی تمیز کند، اما همچنان از آلومینیوم نرم‌تر است،

بنابراین آسیب و خراش ایجاد نمی‌کند. همچنین می‌توانید برس‌های برنجی را در اندازه‌های مختلف بخرید تا به راحتی در تمام رج‌ها فشرده شود.

سنباده کاغذی

اگرچه اسکاچ بریت یک کاغذ سنباده مرزی است، اما مطمئن باشید که کار تمیز کردن منیفولد ورودی آلومینیومی را به خوبی انجام می‌دهد و گاهی اوقات

حتی به چربی‌گیر هم نیاز ندارید. و خوبی در مورد Scotch Brite این است که یک روکش براق خوب و بدون آثار خراش قابل مشاهده

از خود به جای می گذارد. علاوه بر این، می توانید ضمیمه های آسیاب زاویه ای اسکاچ بریت را خریداری کنید که روند تمیز کردن را به میزان قابل توجهی سرعت می بخشد.

نحوه تمیز کردن منیفولد خودرو:

منیفولد ورودی را خیس کنید

قبلاً نحوه برداشتن منیفولد ورودی و آماده سازی آن را برای تمیز کردن توضیح دادیم، بنابراین اکنون که این کار را انجام دادید، زمان خیساندن فرا رسیده است.

روغن‌زدایی را که از لیست ما انتخاب کردید اسپری کنید و منیفولد را حدود پنج دقیقه استراحت دهید. اگر از پاک کننده ترمز یا تمیز کننده فر استفاده می کنید، این یک تا دو دقیقه زمان بگذارید.

برس کشیذن منیفولد ورودی

پس از نشستن منیفولد، وقت آن است که آن را مسواک بزنید تا تمام ذرات سخت و لکه های چربی از بین بروند تا به سطح برسند.

مطمئن شوید که به تمام برجستگی ها و چین ها وارد شده اید و بسته به چیزی که استفاده می کنید، برس های کوچک یا قطعات کوچک اسکاچ بریت دارید.

شستن منیفولد

هنگامی که کل منیفولد ورودی را به طور کامل مسواک زدید، وقت آن است که آن را با آب بشویید تا ببینید چه شکلی است. اگر هنوز مقداری لکه می بینید، می توانید این روند

را هر چند بار که نیاز دارید تکرار کنید. همچنین اگر می بینید که ابزاری که اکنون استفاده می کنید کار نمی کنند، ایده خوبی است که با برس ها و محلول های تمیزکننده مختلف آزمایش کنید.

سند بلاست منیفولد ورودی آلومینیوم

در صورتی که هیچ یک از گزینه های بالا کار نکرد، تنها چیزی که باقی می ماند این است که منیفولد ورودی را به طور حرفه ای سندبلاست کنید. سندبلاست

نه تنها آلومینیوم را تمیز می کند، بلکه تمام پوشش سطح را نیز از بین می برد. نکته این است که سندبلاست تضمینی است که منیفولد ورودی تمیزتر از زمانی که نو بود به شما می دهد.

تنها مشکل سندبلاست این است که هزینه آن بین 50 تا 100 دلار است، به علاوه آلومینیوم باید پس از آن برای محافظت پوشش داده شود.

هزینه آن 50 تا 100 دلار دیگر است، بسته به اینکه با چه پایانی کار می کنید. اما برای 100 تا 200 دلار، می توانید منیفولد

ورودی سندبلاست و پودری را به هر رنگی که دوست دارید داشته باشید، و بسته به اینکه چقدر در قسمت موتور قابل مشاهده است، ارزش پول را دارد.

بهترین پاک کننده برای منیفولدهای ورودی آلومینیومی چیست؟

از بین تمام پاک کننده ها، چربی زداها و مایعاتی که نام بردیم، پاک کننده ترمز، پاک کننده اجاق گاز و پاور بنفش بهترین هستند،

با این که Purple Power در وهله اول تنها به این دلیل که ارزان و هدفمند است، از بین می رود. اما پاک کننده های خوب دیگری مانند OxiSolv وجود دارد.

آیا تمیز کردن منیفولد ورودی مناسب است؟

تمیز کردن منیفولد ورودی با محلول‌های تمیزکننده مناسب و چربی‌گیرها کاملاً مشکلی ندارد. در واقع، به دلیل تجمع لجن و دوده کربن، تمیز کردن داخل منیفولد ورودی حداقل هر 100000 مایل خوب است.

آیا استفاده از استون روی آلومینیوم بی خطر است؟

استفاده از استون روی آلومینیوم تا زمانی که منیفولد ورودی روکش یا رنگ نشده باشد کاملا بی خطر است زیرا

به هر گونه حفاظت سطحی آسیب می رساند. اما استون خیلی سریع تبخیر می شود، بنابراین گزینه های بهتری وجود دارد.

چگونه سطح جفت منیفولد ورودی آلومینیومی را تمیز می کنید؟

سطح جفت گیری منیفولد ورودی بسیار حساس است، بنابراین شما باید فقط از یک ماده تمیز کننده انتخابی

خود و یک پارچه میکروفیبر استفاده کنید. استفاده از هر نوع برس تقریباً مطمئناً خراش بر جای می گذارد و منجر به نشت خلاء می شود.

چرا منیفولدهای ورودی از جنس آلومینیوم هستند؟

سازندگان عمدتاً به دلیل سبک‌تر بودن منیفولدهای ورودی آلومینیومی از فولاد استفاده کردند. منیفولدهای ورودی بزرگ هستند و نسبتاً بالا قرار می گیرند و وزن آنها را بسیار مهم می کند.

اما منیفولدهای پلاستیکی به همین خوبی کار می کنند و سبک تر و ارزان تر ساخته می شوند، به همین دلیل است که امروزه اکثر وسایل نقلیه از منیفولدهای پلاستیکی استفاده می کنند.

کلمات پایانی

در پایان روز، پیچیده ترین قسمت تمیز کردن منیفولد ورودی، برداشتن آن است، اما حتی این کار را می توان در نیم ساعت در اکثر وسایل نقلیه انجام داد. پیچیده ترین

بخش بعدی انتخاب ابزار و مواد مناسب برای فرآیند تمیز کردن است و توصیه می کنیم از اسپری پاور بنفش یا پاک کننده ترمز همراه با برس سیمی برنجی یا اسکاچ بریت استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان