جلوگیری از سرقت خودرو و روش های آن

جلوگیری از سرقت خودرو و روش های آن
  • 12 بهمن 1401
  • 58 بازدید
  • بدون نظر

جلوگیری از سرقت خودرو و روش های آن

خودرو یکی از دارایی های ارزشمند هر شخص است و هیچ مالک خودرویی نمی خواهد وقتی به سراغ خودروی خود می رود جای آن را خالی ببیند.

آیا می خواهید جذابیت وسیله نقلیه خود را برای سارقان خودرو کمتر کنید؟ کارشناسان بیمه خودرو بر اساس تجربه توصیه می کنند که هرچه بتوانید سرعت سرقت خودروی خود را توسط سارقان کمتر کنید،

وسیله نقلیه شما به یک هدف کمتر جذاب برای سارقان تبدیل می شود.ما درباره این موضوع تحقیق کرده ایم و مقاله زیر نتیجه آن است.

با ما همراه باشید تا با بهترین روش های جلوگیری از سرقت خودرو و روش های سخت تر کردن سرقت برای سارقان آشنا شویم.

آگاهی و جلوگیری از سرقت خودرو

راه های زیادی برای سرقت خودرو وجود دارد. برخی از سارقین با شکسن شیشه یا باز کردن درب خودرو، اقدام به سرقت ماشین می کنند.

این روش ساده ترین روش سرقت خودرو است. از دیگر روش های سرقت خودرو می توان به از کار انداختن دزدگیر اشاره کرد.

دزدگیر برخی اتومبیل ها را می توان به سادگی از کار انداخت. در ادامه راهکارهایی را برای جلوگیری از سرقت خودرو بررسی می کنیم:

1- وسیله نقلیه خود را قفل کنید:

قفل کردن وسیله نقلیه، حتی زمانی که سوختگیری می کنید یا پارک می کنید، احتمال هدف قرار گرفتن آن توسط یک دزد فرصت طلب را تا حد زیادی کاهش می دهد.

حتی اگر وسیله نقلیه خود را قفل کرده اید، بررسی کنید که هیچ پنجره ای یا سانروف را باز نگذاشته اید.

رها کردن خودرو بدون قفل کردن درب های آن هنگام یخ زدایی یا گرم کردن آن در هوای سرد به هیچ وجه کار عاقلانه ای نیست.

اگر وسیله نقلیه شما دارای آینه های بغل خودکار است که هنگام قفل شدن درب خودرو به طور خودکار جمع می شوند، مطمئن شوید که خودرو را به درستی قفل کرده اید.

باندهای سرقت به دنبال وسایل نقلیه ای مانند اینگونه خودرو ها هستند که آینه های بغل آن هنوز بیرون است زیرا برای آنها واضح است که قفل وسیله نقلیه باز مانده است.

2- کلیدها را در جای امنی نگه دارید:

امروزه سرقت وسایل نقلیه دشوارتر از همیشه است، مگر اینکه دزد بتواند به کلید شما دسترسی داشته باشد تا آنها را شبیه سازی کند.

کلیدهای خود را ایمن نگه دارید، زمانی که در خانه هستید دور از چشم و دور از درب ورودی خود کلید ها را نگهداری کنید.

3- حواستان به فرصت طلب ها باشد:

این واقعیت که شما در ماشین هستید همیشه برای کسی که قصد سرقت آن را دارد بازدارنده نیست!

در ترافیک، با درهای قفل رانندگی کنید و فضای کافی در جلوی وسیله نقلیه خود بگذارید تا بتوانید از یک نقطه تنگ خارج شوید. اگر خودرویی از پشت به وسیله نقلیه شما برخورد کرد،

به آرامی جایی امن و ترجیحاً جایی که افراد دیگری نیز وجود دارند توقف کنید. از این گذشته، شما فردی را که با شما برخورد کرده است

، نمی شناسید. آنها می توانند سارق باشند و اگر مشکوک هستید، با پلیس تماس بگیرید.

سارقان ممکن است در حضور شما اقدام به سرقت کنند. برخی سارقان با اجرای نمایش‌های از پیش تعیین‌شده به سراغ شما می‌آیند.

برای مثال آن‌ها در وسط جاده به شکل آدمی بیمار خود را نشان می‌دهند و راننده از روی ترحم سارق را سوار اتومبیل می‌کند اما در میانه راه و با زور خودرو به سرقت می‌رود.

جعل هویت، زورگیری و تماس‌های دروغی از طرف شرکت خودروساز ازجمله شگردهای رایج دزدان ماشین است که باکمی دقت می‌توان از حیله و فریب آن‌ها در امان ماند.

4- مسئولانه پارک کنید:

همیشه توصیه می شود از پارک کردن در مناطق تاریک و خلوت خودداری کنید. همیشه در نظر داشته باشید پارک کردن وسیله نقلیه در خیابانی پر نور و شلوغ،

ارزش پنج یا ده دقیقه پیاده روی اضافی را دارد. صورت امکان، همیشه سعی کنید در پارکینگ‌های دارای نور و پرسنل پارک کنید و برای این مورد میتوانید تابلو های نشانگر پارکینگ را دنبال کنید.

5- مراقب یدک کش های قلابی باشید:

دزدها اغلب سعی می کنند وسایل نقلیه را از خیابان به معنای واقعی کلمه بلند کنند. بنابراین، اگر دیدید خدمه یدک کش مشکوک عمل می کنند،

به خصوص اگر وسیله نقلیه آنها نیز مشکوک است یا اگر لباس فرم ندارند لطفاً فوراً آن را به پلیس گزارش دهید.

مانند هر گزارش رفتار مشکوکی که با حسن نیت ارائه شده است، اگر ثابت شود که بی‌اساس است، هرگز کسی را به خاطر تماس با پلیس سرزنش نمی‌ کنند.

6-  وسایل ارزشمند را درون خودرو قرار ندهید:

قرار دادن هر چیز ارزشمندی درون خودرو نظیر گوشی های هوشمند، لپ تاپ،کیف و موارد مشابه بهترین انگیزه برای سرقت را در سارقان به وجود می آورد.

حتی اگر یک کیف بی ارزش و خالی را هم درون خودرو قرار دهید ممکن است انگیزه سرقت را برای فردی به وجود بیاورد. حتی این وسیله ارزشمند

می تواند پنل صوتی و ضبط خودرو شما باشد. رعایت این نکات یکی از رویکرد های مناسب برای تامین امنیت خودرو است.

7- در نظر گرفتن صندوق عقب:

زمانی که سارق از دزدیدن اتومبیل ناامید می شود، ممکن است اقدام به باز کردن و دزدی از صندوق عقب کند. برای جلوگیری از سرقت صندوق عقب به هیچ وجه وسایل

با ارزشی مثل مدارک یا اشیاء گران خود را در این قسمت قرار ندهید. از طرف دیگر می توان با استفاده از قفل های ویژه از صندوق عقب نیز به راحتی محافظت کرد.

8- استفاده از قفل پدال و فرمان:

با زدن قفل فرمان یا پدال به راحتی می‌توانید ضریب امنیتی خودرو رو بالا ببرید. کار سختی هم نیست. در قفل فرمان فقط کافیست یک سمت آن را با فرمان خودرو تنظیم کنید

و سمت دیگر آن را بکشید تا به قسمت روبه رویی فرمان برسد. البته باید گفت اصولی بستن قفل فرمان نکته مهم و قابل توجهی در ضد سرقت کردن ماشین است.

زیرا با بستن نادرست قفل، کار سارق راحت‌تر شده و با فشار یا باز کردن غربیلک فرمان، قفل را از کار می‌اندازد.حالا که حرف از قفل فرمان شد بد نیست بگوییم حتماٌ هنگام خرید،

قفلی را انتخاب کنید که از فولاد ساخته شده باشد. این قفل ها را معمولاً از سنگین بودن آن ها می‌توان تشخیص داد. سنگین بودن قفل فرمان به معنی مقاومت بالای آن در برابر ضربه خواهد بود.

9- دزدگیر، یار همیشگی:

این روزها کمتر خودرویی را می‌توان پیدا کرد که دزدگیر روی آن نصب نشده باشد. همین دزدگیر ساده و معمولی خیلی اوقات جان ماشین‌ها را نجات می‌دهد. هرچند از کار انداختن

آن عمل دشواری نیست اما وقت تنگ است! با این تفاسیر سارق چرا باید خودش را به دردسر بیندازد؟ پس عطایش را به لقایش بخشیده و ماشینی را پیدا می‌کند که دزدگیر روی آن نصب نشده باشد.

این عامل ضد سرقت،  با سر و صدا کردن قبل از انجام هر سرقتی، توجه اطرافیان را جلب می‌کند. اینکه بتوانید جلوی سرقت را بگیرید یا نه بستگی به سرعت شما دارد.

تمام توان دزدگیر همین است همینقدر ساده! در واقع می‌توان گفت دزدگیر یک ابزار امنیتی لازم است اما کافی نیست! زیرا دلایل بسیار زیادی برای غافل شدن از آژیر دزدگیر خودرو وجود دارد.

10- تخصیص بودجه برای خرید ردیاب خودرو:

خرید ردیاب خودرو را می‌توان یکی از نوآورانه‌ترین و بهترین روش‌های جلوگیری از سرقت خودرو در نظر گرفت. شاید شما در شهری زندگی کنید

که سارقان بسیار حرفه‌ای خودرو داشته باشد و هر نوع دزدگیری را بتوانند مهار کنند. بنابراین بهتر است در کنار دزدگیر، از ردیاب یا GPS در خودروی خود استفاده کنید.

از این رو حتی اگر خودروی شما به سرقت هم برود، می‌توانید آن را ردیابی کرده و حتی به پلیس هم در پیدا کردن آن کمک کنید. خیلی وقت‌ها که ماشین‌ها

در شهرهای بزرگ دزدیده می‌شوند، دیگر امیدی برای پیدا کردن آن‌ها نیست. اما ردیاب‌ها می‌توانند این امید را ایجاد کنند و مکان ماشین را به‌طور دقیق مشخص کنند.

سرقت خودرو یکی از تلخ ترین اتفاقاتی است که مکیتوانید برای یک راننده رخ دهد. یکی از عاقلانه‌ترین کارها، خریدن تجهیزات ایمنی خودرو هست

که تا حد زیادی احتمال سرقت را کاهش می‌دهد؛ ولی خیلی از راننده‌ها به خرید آن توجهی نمی‌کنند. ضمنا توجه داشته باشید اگر ماشین‌تان به سرقت رفت،

در نخستین قدم باید خونسردی خود را حفظ کنید و سریعاً با پلیس 110 تماس بگیرید و اطلاعات دقیق از زمان، مکان و مشخصات خودروی خود را بدهید.

رعایت کردن نکات ایمنی و استفاده از تجهیزات ایمنی هم گاها نتوانسته جلوی سارقان را بگیرد، چرا که همیشه راهی پیدا می‌کنند.

شما می‌توانید در کنار استفاده از تجهیزات ایمنی و رعایت نکات ایمنی با خرید بیمه بدنه با پوشش سرقت کلی و جزئی خیال خود را بابت سرقت ماشین‌تان راحت کنید.

با داشتن بیمه بدنه با پوشش سرقت کلی اگر ماشین‌تان به سرقت رفت در صورت پیدا نشدن، شرکت بیمه به‌اندازه ارزش خودروی‌تان به شما خسارت پرداخت می‌کنند.

در صورت داشتن پوشش سرقت جزئی، اگر لوازم ماشین‌تان مانند ضبط، لاستیک و… به سرقت رفت؛ خسارت آن قطعه توسط شرکت بیمه به شما پرداخت می‌شود.

پس داشتن بیمه بدنه می‌تواند خیال‌تان را بابت سرقت راحت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان