علل خروج دود از اگزوز پس از تعویض روغن و نحوه رفع آن

علل خروج دود از اگزوز پس از تعویض روغن و نحوه رفع آن:
  • 11 خرداد 1402
  • 23 بازدید
  • بدون نظر

علل خروج دود از اگزوز پس از تعویض روغن و نحوه رفع آن

مشاهده دود از خودرو پس از تعویض روتین روغن می تواند بسیار نگران کننده باشد. معمولاً انتظار بهبود در عملکرد خودرو را داریم، نه خودرویی که خوب عمل نمی کند. با این حال، قبل از اینکه به نگران شوید درک این نکته ضروری است که چه عواملی ممکن است دلیل خروج دود از ماشین باشد.

ممکن است خودروی شما پس از تعویض روغن به دلیل ریختن روغن روی موتور یا سیستم اگزوز، پر شدن بیش از حد روغن موتور،

نوع اشتباه روغن استفاده شده، فیلتر روغن معیوب یا نادرست نصب شده یا مشکلات مکانیکی عمیق تر، دود کند.

5 دلیل خروج دود از اگزوز پس از تعویض روغن:

1.ریزش روغن روی موتور یا سیستم اگزوز

ریزش روغن روی موتور یا قطعات اگزوز در طول فرآیند می تواند پس از استارت زدن خودرو منجر به دود شود. این به این دلیل است

که روغن ریخته شده گرم می شود و می سوزد و منجر به نمایش دود در زیر کاپوت می شود.

اگر بعد از تعویض روغن به دلیل ریختن روغن روی موتور یا قطعات اگزوز دود دیدید، ابتدا اجازه دهید خودرو برای مدتی در حالت خاموشی بماند.

این مورد باعث می شود روغن به طور طبیعی بسوزد. مراقب دماسنج باشید تا مطمئن شوید موتور بیش از حد گرم نمی شود.

هنگامی که دود کاهش یافت و در نهایت متوقف شد، می توانید مطمئن باشید که روغن اضافی سوخته است.

برای جلوگیری از این مشکل در آینده، هنگام تعویض روغن، از قیف استفاده کنید تا نریزید. اگر روغن ریخت، فوراً آن را با یک حوله یا پارچه جاذب تمیز کنید.

اگر دسترسی به آن دشوار است، می توان از اسپری چربی زدا برای تجزیه روغن استفاده کرد، که سپس می توان آن را با آب شستشو داد (با اجتناب از قطعات الکتریکی).

2.پر کردن بیش از حد روغن موتور

گاهی اوقات، تغییر بیش از حد روغن می تواند منجر به اضافه شدن بیش از حد روغن به موتور شما شود. روغن بیش از حد پر شده می تواند

به قسمت هایی از موتور که نباید، مانند میل لنگ بریزد. هنگامی که این اتفاق می افتد، روغن می تواند کف کند و باعث دود بیش از حد شود.

اگر موتور خود را بیش از حد با روغن پر کرده اید، مازاد آن باید تخلیه شود. برای انجام این کار، باید یک تشت تخلیه را زیر دریچه تخلیه روغن قرار دهید،

سپس آن را به دقت شل کنید تا روغن شروع به چکیدن کند. اجازه دهید روغن اضافی تخلیه شود تا زمانی که به سطح صحیح برسید،

که می توان آن را با میله اندازه گیری بررسی کرد. مطمئن شوید که پس از اتمام کار، پلاگین تخلیه را محکم ببندید.

3.استفاده از روغن نامناسب

هر خودرو در مورد نوع روغن موتوری که استفاده می کند، الزامات خاصی دارد. اگر در هنگام تعویض روغن از نوع اشتباه روغن استفاده شده باشد،

ممکن است منجر به دود شود. این امر به ویژه در صورت استفاده از روغن با درجه ویسکوزیته نامناسب صادق است.

اگر در  خودرویی از روغن اشتباه استفاده شده باشد، باید روغن را تعویض کنید. این فرآیند شامل تخلیه روغن فعلی (که می تواند همانطور

که در نکته قبل توضیح داده شد انجام شود)، تعویض فیلتر روغن، و سپس پر کردن موتور با نوع صحیح روغن همانطور که در دفترچه راهنمای خودرو شما مشخص شده است، می باشد.

4.فیلتر روغن معیوب یا نادرست نصب شده باشد

فیلتر روغنی که به درستی نصب نشده باشد یا کاملاً معیوب باشد، می تواند باعث نشت روغن و منجر به دود شود. اگر روغن به درستی فیلتر نشود، می تواند منجر به مشکلات مختلف موتور از جمله دود شود.

اگر مشکل فیلتر روغن است، ابتدا باید آن را بردارید. این کار را معمولاً می‌توان با دست انجام داد، اما اگر خیلی سفت باشد،

ممکن است به آچار فیلتر روغن نیاز داشته باشید. پس از برداشتن، فیلتر را برای هر گونه نقص یا آسیب بررسی کنید.

اگر فیلتر معیوب است یا به درستی نصب شده است، آن را با فیلتر جدید تعویض کنید. قبل از نصب فیلتر جدید، مقدار کمی روغن جدید

به واشر لاستیکی بمالید – این به ایجاد مهر و موم خوب کمک می کند. سپس فیلتر جدید را با دست پیچ کنید.

5.خرابی در قطعات خودرو

در برخی موارد، دود می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات مکانیکی جدی‌تر باشد، مانند آسیب‌دیدگی رینگ‌های پیستون، مشکلات سرسیلندر، یا عملکرد نادرست سوپاپ PCV.

اگر همه دلایل رایج را برطرف کرده اید، اما مشکل همچنان ادامه دارد، وقت آن رسیده است که از کمک حرفه ای استفاده کنید.

یک مکانیک خبره بازرسی کاملی را برای شناسایی این مشکل انجام می‌دهد، که می‌تواند هر چیزی باشد، از حلقه‌های پیستون فرسوده گرفته تا خرابی دریچه PCV.

به یاد داشته باشید، هر چه بیشتر برای رفع این مشکلات صبر کنید، آسیب بیشتری به موتور شما وارد می شود. اگر ماشین شما پس از تعویض روغن همچنان دود می کند، بهتر است آن را نادیده نگیرید.

رنگ دود مهم است:

با مشاهده رنگ دود خروجی از اگزوز می توانید خیلی چیزها را تشخیص دهید.

دود آبی

دود آبی معمولاً نشانه روغن سوزی است. این بدان معنی است که روغن به نوعی راه خود را به محفظه احتراق موتور شما باز می کند، جایی که در کنار سوخت سوزانده می شود.

این مشکل می تواند به دلیل فرسودگی مهر و موم دریچه، حلقه های پیستون آسیب دیده، یا خرابی دریچه PCV (تهویه مثبت میل لنگ) باشد. این مشکلات اغلب نیاز به کمک حرفه ای برای اصلاح دارند.

دود سفید

اگر ماشین شما دود سفید منتشر می کند، اغلب نشانه نشت مایع خنک کننده یا ضد یخ به داخل محفظه احتراق موتور است. این ممکن است به دلیل دمیدن

واشر سر، ترک خوردگی بلوک موتور، یا سرسیلندر آسیب دیده رخ دهد. اینها شرایط شدیدی هستند که نیاز به توجه فوری مکانیک دارند.

با این حال، توجه داشته باشید که دود رقیق سفید اغلب فقط تراکم از سیستم اگزوز است، به خصوص در هوای سردتر، و جای نگرانی نیست.

دود سیاه

دود سیاه معمولاً نشانه ای از سوختن بیش از حد سوخت در موتور است که نشان دهنده مشکل در سیستم سوخت خودرو شما است.

این می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی انژکتور سوخت، رگولاتور معیوب فشار سوخت، گرفتگی فیلتر هوا یا مشکلات سیستم کامپیوتری موتور باشد.

به طور کلی، دود سیاه نشان دهنده ترکیبی غنی از هوا و سوخت است که نه تنها بازده سوخت خودروی شما را کاهش می دهد، بلکه می تواند به مرور زمان به موتور نیز آسیب برساند.

دود خاکستری

دود خاکستری برای تشخیص کمی دشوارتر است زیرا می تواند نشان دهنده چند مشکل مختلف باشد. ممکن است به این معنی باشد که ماشین شما در حال سوختن روغن است،

مانند دود آبی، یا مشکلی در مایع گیربکس اتوماتیک شما وجود دارد. گیر کردن دریچه PCV نیز می تواند باعث ایجاد دود خاکستری شود. علاوه بر این، اگر ماشین شما توربو دارد

و دود خاکستری مشاهده کردید، ممکن است به این معنی باشد که توربوشارژر از کار افتاده است. به دلیل این احتمالات، دود خاکستری باید توسط یک متخصص بررسی شود.

چند وقت یکبار باید روغن خودرو را عوض کنیم؟

مانند بسیاری از چیزها، بستگی دارد. دفعات تعویض روغن به عوامل مختلفی از جمله نوع وسیله نقلیه ای که رانندگی می کنید، سن خودرو، نوع روغنی که استفاده می کنید

و عادات رانندگی شما بستگی دارد. اما چند دستورالعمل کلی وجود دارد که می توانید از آنها پیروی کنید.

به طور استاندارد توصیه می شد روغن خود را هر 3000 مایل یا هر 3 ماه یکبار تعویض کنید. این به دلیل محدودیت های روغن معمولی بود که در گذشته استفاده می شد.

با این حال، با پیشرفت در مواد موتور، ساخت و فناوری روغن، بسیاری از وسایل نقلیه مدرن می توانند بین تعویض روغن بسیار طولانی تر حرکت کنند.

اغلب سازندگان معمولاً تعویض روغن را هر 7500 تا 10000 مایل یا حداقل یک بار در سال توصیه می کنند در صورتی که مسافت پیموده شده به حد مجاز نرسیده باشد.

روغن های مصنوعی که به طور فزاینده ای رایج می شوند، می توانند حتی بیشتر عمر کنند، به طوری که برخی از تولیدکنندگان توصیه می کنند

روغن را هر 15000 مایل یا یک بار در سال برای خودروهایی که از این نوع روغن ها استفاده می کنند، تعویض کنند. با این حال، اینها توصیه های کلی هستند

و ممکن است در مورد خودروی خاص شما صدق نکنند. همیشه برای توصیه های سازنده در مورد فواصل تعویض روغن به دفترچه راهنمای خودرو خود مراجعه کنید.

در نتیجه:

با اطمینان می توان گفت که مشاهده دود از ماشین به دنبال تعویض روغن می تواند یک موضوع  اعصاب خردکن باشد. با این حال، تجهیز خود

به دانش در مورد اینکه چرا ممکن است این اتفاق بیفتد مطمئناً می تواند مقداری از استرس را از بین ببرد. خواه یک مشکل ساده مانند روغن ریخته

یا پر شده، استفاده از روغن نادرست، مشکلات فیلتر روغن، یا چیزی عمیق تر مانند عیوب مکانیکی باشد، هر کدام راه حل خاصی دارند.

رنگ دود همچنین می تواند یک سرنخ مفید باشد و به شما بگوید که آیا روغن می سوزد، خنک کننده، سوخت اضافی یا حتی مایع گیربکس.

مطابق با برنامه منظم تعویض روغن، همانطور که سازنده خودروی شما پیشنهاد می کند، می تواند بسیاری از این مشکلات را از بین ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان