عیب یابی و رفع مشکل ترمز دستی برقی خودرو

عیب یابی و رفع مشکل ترمز دستی برقی خودرو
  • 5 شهریور 1402
  • 8 بازدید
  • بدون نظر

عیب یابی و رفع مشکل ترمز دستی برقی خودرو

ترمز دستی برقی یکی از بهترین کمک های راننده است که می توانیم در خودروهای مدرن پیدا کنیم. عمدتاً به این دلیل که آنها به شما کمک می کنند

تا در سربالایی شروع کنید، اما همچنین به این دلیل که خطر شکستن کابل های ترمز دستی وجود ندارد.

اما این بدان معنا نیست که ترمز الکتریکی نمی تواند اشتباه کند. پس از همه، این یک طراحی بسیار پیچیده تر است.

دو مشکل اصلی ترمزهای دستی برقی این است که درگیر نمی‌شوند یا از کار نمی‌افتند. دلایل احتمالی هر دو عبارتند از باتری خراب،

موتور کالیپر خراب، ماژول کنترل بد، مشکلات سیم‌کشی، سوختن فیوز یا سوئیچ ترمز دستی نامناسب.

مشکلات رایج ترمز دستی ماشین:

ترمز دستی درگیر نمی شود:
رایج ترین مشکل ترمز دستی برقی این است که به طور خودکار درگیر نمی شود یا وقتی دکمه را فشار می دهید. همچنین این احتمال وجود دارد که ترمز درگیر شود

اما خودرو را نگه ندارد یا به اندازه کافی خودرو را نگه ندارد. وقتی با این مشکل مواجه شدید، مطمئن شوید که همیشه گیربکس را در پارک بگذارید و ماشین را فقط روی سطح صاف بگذارید.

دلایل این مشکل می تواند هر یک از مواردی باشد که به آنها خواهیم پرداخت. اما معمولاً موتور کالیپر ترمز بد، فیوز سوخته و باتری بد است.

عیب یابی این مشکل تا زمانی که یکی از آن سه علت باشد بسیار آسان است. در غیر این صورت برای تشخیص صحیح باید به تعمیرگاه مراجعه کنید.

آزاد نشدن ترمز دستی:

رها نشدن ترمز دستی یک مشکل نسبتاً رایج در خودروهای ساخته شده در ده سال گذشته یا بیشتر است. وقتی ترمز از خاموش شدن امتناع می کند، نمی توانید ماشین را برانید.

و حتی اگر هنگام فشار دادن پدال گاز، ماشین حرکت کند، در صورت ادامه رانندگی می‌توانید هزاران خسارت وارد کنید.

می توانید کالیپر ترمز، روتورها، لنت ترمز را از بین ببرید، مایع ترمز را بجوشانید، لاستیک ها را از بین ببرید و غیره.

ذکر این نکته ضروری است که حتی اگر هر یک از مشکلات زیر می تواند علت باشد، به ندرت چنین است. این بیشتر به دلیل نقص در ماژول کنترل ایجاد می شود.

حل این مشکل معمولاً با یک روش خاص انجام می شود که چیزی مانند نگه داشتن دکمه برای چند ثانیه، رها کردن پدال ترمز و فشار دادن پدال گاز است.

علل و رفع مشکلات ترمز دستی:

1. باتری قدیمی یا معیوب

ترمز دستی برقی از یک موتور الکتریکی برای درگیر شدن یا خارج کردن مکانیزم ترمز دستی استفاده می کند. برخی از خودروها دارای کالیپر جداگانه برای ترمز دستی هستند و در برخی دیگر،

این یک سیستم یکپارچه است. در هر صورت، آن موتور الکتریکی از انرژی باتری ماشین برای کار استفاده می کند.

اگر باتری خالی یا قدیمی باشد، ولتاژی که به موتور می رود به اندازه کافی بالا یا به اندازه کافی ثابت نخواهد بود.
هنگامی که این اتفاق می افتد، ماژول کنترل موتور الکتریکی را غیرفعال می کند تا از آسیب جلوگیری کند و کدهای خطای مختلف را ارسال کند.

شایان ذکر است که باتری استاندارد خودرو حدود سه تا پنج سال عمر می کند. همچنین احتمال خرابی سیستم شارژ وجود دارد که باعث تخلیه باتری می شود.

برای بررسی اینکه آیا این مشکل است، می توانید باتری و دینام را با استفاده از یک مولتی متر تست کنید.

2. پیستون یا موتور الکتریکی بد کالیپر ترمز

موتور الکتریکی در سیستم ترمز دستی برقی تنها مهمترین جزء است. اگر از کار بیفتد، موتور ترمز دستی را درگیر یا رها نمی کند.

همچنین کدهای خطای مربوطه را با آن دریافت خواهید کرد که اگر تمایلی به بازدید از فروشگاه های AutoZone یا NAPA ندارید، می توانید با یک بلوتوث خوان OBD2 اسکن کنید.

همچنین می توانید موتور را با دور زدن کانکتور الکتریکی آزمایش کنید، کاری که مکانیک درخت سایه انجام می دهد تا پیستون را هنگام تعویض لنت ترمز جمع کند.

اما با انجام این کار می توانید آسیب وارد کنید و به یک نمودار سیم کشی برای ماشین خود نیاز دارید.

اگر معلوم شد که موتور خراب است، انتظار داشته باشید که برای یک موتور جدید حدود 150 تا 300 دلار بپردازید. تعویض آن نسبتاً آسان است،

بنابراین کار در یک ساعت یا بیشتر که 100 دلار دیگر است، آنقدر بد نخواهد بود. اما از آنجایی که موتور جدید نیاز به کالیبراسیون دارد،

این کاری نیست که بتوانید در خانه انجام دهید. اگرچه ممکن است با تعویض موتور در خانه و کالیبره کردن آن در مغازه از پس کار برآیید، نمی توانم تضمین کنم که کار خواهد کرد.

3. سوئیچ ترمز دستی بد

سوئیچ ترمز دستی یک خرابی خیلی معمولی نیست. اما تشخیص آن آسان است. بیشتر خودروها به محض اینکه خودرو را خاموش کنید،

ترمز دستی برقی را روی آن قرار می‌دهند. و همچنین به محض اینکه گیربکس را در Drive قرار دهید و پدال گاز را فشار دهید، خودرو ترمز دستی را رها می کند.
اگر ترمز دستی در آن شرایط کار می‌کند اما وقتی دکمه را فشار می‌دهید، مشکل شما وجود دارد. اگر هنگام خاموش کردن موتور مطمئن نیستید که ترمز درگیر است،

یک نفر را در کنار چرخ عقب قرار دهید تا یک بار به صدای وزوز گوش دهد تا موتور را خاموش کند. صدای وزوز به این معنی است که موتور کار می کند و ترمز درگیر است.

قیمت یک دکمه جدید به ماشین بستگی دارد، اما می توان گفت که قیمت آنها برای یک دکمه غیر OEM یا کارکرده حدود 30 دلار است. قیمت یک دکمه OEM در فروشنده

نزدیک به 100 دلار خواهد بود. از زمانی که از کنسول بیرون می‌آید، تعویض آن فقط پنج دقیقه طول می‌کشد و می‌توانید خودتان به راحتی آن را تعویض کنید.

4. ماژول کنترل بد

ترمز دستی برقی تقریباً با تمام ماژول های خودرو ارتباط برقرار می کند. این بدان معناست که باید ماژول الکترونیکی خود را داشته باشد یا باید یک ماژول یکپارچه را اجرا کند.

این می تواند یک ماژول کنترل بدنه، ماژول ABS، ماژول کنترل گیربکس یا ماژول کنترل موتور باشد. و اگر ماژول ترمز دستی با خرابی یا اشکال کار کند، به درستی کار نخواهد کرد.

متأسفانه، تشخیص یک ماژول کنترل بسیار دشوار است زیرا این همان چیزی است که قرار است از طریق کدهای خطا به شما بگوید چه چیزی اشتباه است

. اما این مشکل بزرگی برای نمایندگی یا مکانیک شخص ثالث باتجربه نخواهد بود. اگر مشخص شود که ماژول معیوب است، ماژول جدید شما را حدود 200 تا 500 دلار بازگرداند.

اما من به شما پیشنهاد می کنم یک مورد استفاده شده تهیه کنید زیرا این ماژول ها عملاً هرگز شکست نمی خورند و آن را به یک خرید مطمئن تبدیل می کنند. به علاوه،

یک ماژول استفاده شده در بیشتر موارد نباید بیش از 100 دلار هزینه داشته باشد. و اگر می‌خواهید امنیت بیشتری داشته باشید، یکی را در محلی از یک فروشنده خصوصی یا در حیاط شکن خریداری کنید.

5. آسیب سیم کشی

آسیب سیم‌کشی یکی از دلایل بسیار غیرمعمول مشکلات ترمز دستی برقی است. اما هنوز هم می تواند اتفاق بیفتد، به خصوص اگر ماشین تعمیرات قابل توجهی در آن منطقه انجام داده باشد

یا اگر ماشین تصادف کرده باشد. مشکل دیگر این است که کانکتور موتور الکتریکی پشت فرمان قرار می گیرد تا در معرض نمک، آب، گل، گرد و غبار و غیره قرار گیرد.

حتی اگر کانکتور به خوبی عایق بندی شده باشد، باز هم ممکن است آسیب ببیند. برای بررسی اینکه آیا این مورد است، دوشاخه را جدا کنید و ببینید که آیا گرد و غبار یا خورده به نظر می رسد.

در صورت وجود، از مقداری اسپری پاک کننده تماسی و یک برس سیمی برای تمیز کردن آن استفاده کنید. سپس بگذارید خشک شود و دوباره وصل کنید.

در مورد سیم کشی، سیم هایی که از کانکتور جدا می شوند را دنبال کنید و آنها را به دقت بررسی کنید.
اگر شکستگی در عایق پیدا کردید، آن تکه سیم را جدا کرده و با سیم جدید جایگزین کنید. مطمئن شوید که آن قسمت را با مقداری لوله کوچک عایق بندی کنید.

اگر دوباره با مشکل مواجه شدید، از یک متخصص بخواهید این کار را انجام دهد یا کل دستگاه سیم کشی را تعویض کند.

6. فیوز سوخته

موتور ترمز دستی برقی مانند تمام قطعات برقی که انرژی زیادی مصرف می کنند دارای فیوز می باشد. اگر فیوز بسوزد، ترمز دستی بسته به جایی که گیر کرده است

در هنگام جدا شدن درگیر نمی شود. همچنین چراغ های هشدار یا پیام های مربوطه را روی داشبورد دریافت خواهید کرد. برای بررسی اینکه آیا فیوز است یا خیر، دفترچه راهنمای مالک خود را بشکنید.

در آنجا محل هر دو جعبه فیوز در ماشین را به همراه نمودار هر دو خواهید یافت. عملکردهای هر فیوز را مرور کنید تا زمانی که یکی برای ترمز دستی پیدا کنید،

سپس آن را بیرون بکشید و بررسی کنید که آیا قطعه فلزی داخل آن شکسته است یا خیر. اگر بله، فیوز را با یک فیوز جدید با همان آمپر تعویض کنید و آماده هستید.

ترمزهای دستی برقی چقدر قابل اعتماد هستند؟

به طور کلی، ترمزهای دستی برقی بسیار قابل اعتمادتر از ترمزهای دستی کابلی معمولی هستند. تقریباً تنها چیزی که در ترمز دستی برقی اشتباه می کند،

موتور الکتریکی است و حتی قرار است تا پایان عمر وسیله نقلیه دوام بیاورد. از طرف دیگر ترمزهای دستی باید مرتباً تنظیم شوند، کابل ها تعویض شوند و مکانیسم آن تازه شود.

چگونه ترمز دستی الکترونیکی خود را تنظیم مجدد کنم؟

تنظیم مجدد ترمز دستی الکترونیکی معمولاً با رویه خاصی انجام می شود که فقط فروشنده آن را می شناسد. اما شما می توانید برخی از انجمن ها را بررسی کنید تا ببینید آیا مالکان

دیگر آن را کشف کرده اند یا خیر. همچنین می‌توانید کابل منفی باتری را که معمولاً کار می‌کند، جدا کنید، یا می‌توانید از کسی بخواهید آن را با استفاده از یک ابزار اسکن حرفه‌ای OBD2 تنظیم مجدد کند.

معایب ترمز دستی برقی چیست؟

عیب اصلی ترمز دستی برقی این است که نمی توانید آن را گول بزنید و در یک پارکینگ خالی سرسره انجام دهید. و در صورتی که ترمزهای شما در حین رانندگی از کار بیفتند،

نمی توانید از ترمز دستی برای کاهش سرعت استفاده کنید زیرا درگیر نمی شود. اما به غیر از آن، ترمز دستی برقی کیلومترها بهتر از ترمز معمولی است، به خصوص برای یک راننده معمولی.

آیا ترمز دستی الکترونیکی مانند ترمز دستی است؟

ترمز دستی الکترونیکی در اصل همان ترمز دستی است. هم ترمز دستی و هم ترمز دستی چرخ های عقب خودرو را با استفاده از کالیپرهای ترمز یا کفشک های ترمز درام قفل می کنند.

تنها تفاوت این است که ترمز دستی از طریق کابل های متصل به اهرم ترمز دستی کار می کند و ترمز دستی برقی با استفاده از موتورهای الکتریکی کار می کند.

ترمزهای خودروهای برقی چقدر دوام می آورند؟

ترمزهای خودروهای برقی باید حداقل 100000 مایل دوام بیاورند مگر اینکه دارای ایرادات کارخانه ای شناخته شده باشند. در این مدت، ترمز برقی به تعمیر دیگری جز تعویض لنت ترمز نیاز ندارد.

برخی از مؤلفه‌ها ممکن است زودتر از کار بیفتند، اما این غیر معمول است. در یک ترمز دستی معمولی، در طول این 100000 مایل، باید کابل های ترمز دستی را چندین بار تنظیم کنید و حتی یک یا دو بار آنها را تعویض کنید.

دو نوع ترمز دستی برقی:

دو نوع ترمز دستی برقی عبارتند از: ترمزهای موتوری و ترمزهای کابلی. سیستم کابلی درست مانند یک ترمز دستی معمولی کار می کند، اما در این مورد، یک موتور الکتریکی کابل ها را می کشد.

اما این سیستم فقط در خودروهای اواسط دهه 2000 وجود دارد که هنوز ترمز دستی استاندارد اختیاری داشتند. یک ترمز با موتور الکتریکی کابل ندارد و موتور روی خود کالیپر ترمز قرار می گیرد.

کلمات پایانی

اگر با ترمز دستی برقی خود مشکل دارید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که فیوز، سوئیچ ترمز دستی و باتری ماشین را بررسی کنید.

بررسی این سه بسیار آسان است و شما مطمئن خواهید شد که آیا یکی از آنها علت است یا خیر.
اگر این کمکی نمی کند، بهتر است کدهای خطا را توسط فروشنده یا یک فروشگاه شخص ثالث معتبر اسکن کنید. این به این دلیل است

که تشخیص موتور الکتریکی، ماژول کنترل یا سیم‌کشی بد می‌تواند برای یک مکانیک آماتور دشوار یا حتی غیرممکن باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان