چراغ هشدار سیستم تعلیق خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

چراغ هشدار سیستم تعلیق خودرو چیست و چگونه کار می کند؟
  • 27 شهریور 1402
  • 1 بازدید
  • بدون نظر

چراغ هشدار سیستم تعلیق خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

اگر چراغ هشدار گیربکس روی داشبورد روشن است، مهم است که بفهمید چه مشکلی دارد و در صورت نیاز، خودرو را در اسرع وقت به تعمیرگاه ببرید.

اگر چراغ گیربکس در خودروی شما روشن شود، می تواند به این معنی باشد که مشکلی در گیربکس وجود دارد، مانند گرم شدن بیش از حد،

سطح پایین مایعات، خرابی های داخلی، مشکلات اینترلاک دنده، مشکلات بدنه سوپاپ، مشکلات مبدل گشتاور، و مشکلات کنترل الکترونیکی یا کامپیوتری. .

دلایل روشن شدن چراغ سیستم تعلیق ماشین چیست؟

هنگامی که یک چراغ هشدار در ماشین شما روشن می شود اما شما با  آن آشنایی ندارید و نمی دانید باید چه کنید به همین دلیل مهم است

که علت روشن شدن چراغ هشدار تعلیق را بدانید تا بتوانید خودروی خود را در اسرع وقت تعمیر کنید. چراغ هشدار گیربکس می تواند

در برندها و مدل های مختلف متفاوت به نظر برسد. برخی از خودروها ممکن است

نماد دنده را با علامت تعجب نشان دهند، در حالی که برخی دیگر ممکن است نماد دماسنج داشته باشند که نشان دهنده گرم شدن بیش از حد گیربکس است.

اگر این چراغ را روشن می بینید، بهتر است ماشین را خاموش کنید و رانندگی را متوقف کنید. واقعاً مهم است که مشکل را فوراً بررسی کنید تا از آسیب بیشتر جلوگیری کنید.

از دلایل روشن شدن چراغ  هشدار سیستم تعلیق:

گرمای بیش از حد انتقال

سیستم انتقال ممکن است به دلایل مختلف بیش از حد گرم شود. یکی از دلایل رایج زمانی است که چیزی خنک کننده انتقال را مسدود می کند. به این ترتیب مایع انتقال نمی تواند به درستی خنک شود.

همچنین اگر در داخل خود گیربکس مشکلاتی مانند فرسوده شدن قطعات یا روغن کاری کافی وجود داشته باشد،

می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد شود. و اگر گرمای بیش از حد برای مدت طولانی ادامه یابد، می تواند به طور جدی انتقال را مختل کند.

مقابله با گرمای بیش از حد معمولاً شامل شستشوی مایع انتقال و تمیز کردن یا تعویض کولر است.

این می تواند از 100 دلار تا 250 دلار هزینه داشته باشد. اما، اگر گرمای بیش از حد آسیب جدی تری ایجاد کرده باشد، تعمیرات می تواند تا 1500 دلار یا حتی بیشتر برسد.

کم بودن روغن گیربکس

سطح پایین مایعات در خودرو هرگز چیز خوبی نیست، چه روغن، چه مایع انتقال گاز یا غیره. اگر سطح مایع پایین بیاید، می تواند باعث برخی مشکلات جدی انتقال شود.

برخلاف روغن موتور، مایع گیربکس مصرف نمی‌شود یا نمی‌سوزد، بنابراین اگر متوجه شدید که کم است، معمولاً به این معنی است که نشتی وجود دارد که نیاز به تعمیر دارد.

رفع نشتی می‌تواند بین 150 تا 500 دلار هزینه داشته باشد، بسته به اینکه نشتی از کجا می‌آید و چقدر بد است. و اگر شما همچنین نیاز به پر کردن مایع انتقال دارید، می تواند 50 تا 100 دلار دیگر به صورت حساب اضافه کند.

خرابی در سیستم تعلیق

گیربکس شامل قطعات مختلفی مانند بسته های کلاچ و مجموعه دنده های سیاره ای است. این قطعات ممکن است در طول زمان به دلیل استفاده منظم

(مثلاً سوار شدن بر کلاچ) یا عدم نگهداری از کار بیفتند یا از کار بیفتند. هنگامی که این اتفاق می افتد، انتقال ممکن است به درستی کار نکند، که باعث روشن شدن چراغ هشدار می شود.

تعمیر یا تعویض این قطعات بسته به میزان خرابی و اینکه کدام قطعات نیاز به تعویض دارند، ممکن است بین 1000 تا 3000 دلار هزینه داشته باشد.

سیستم تعویض دنده

سیستم قفل تعویض دنده یک ویژگی ایمنی است که به شما اجازه نمی دهد از “پارک” خارج شوید مگر اینکه پدال ترمز را فشار دهید. بنابراین، اگر مشکلی در آن وجود داشته باشد،

ممکن است چراغ هشدار گیربکس روشن شود. این برای اطمینان از اینکه وسیله نقلیه شما به طور تصادفی حرکت نمی کند وجود دارد و شما را از هر گونه تصادف احتمالی ایمن نگه می دارد.

تعمیر سیستم قفل تعویض دنده بسته به وسیله نقلیه شما و مشکل خاصی که در دست دارید، می تواند بین 100 تا 500 دلار به شما بازگردد.

آسیب در بدنه سوپاپ

بدنه سوپاپ جریان سیال را از طریق دریچه ها به قسمت های مختلف انتقال هدایت می کند. این اطمینان حاصل می کند که تعویض دنده ها نرم است و گیربکس به درستی کار می کند.

اگر مشکلی در بدنه سوپاپ وجود داشته باشد، مانند انسداد یا درست کار نکردن سوپاپ ها، گیربکس به درستی کار نمی کند. تعمیر یا تعویض بدنه شیر می تواند بین 500 تا 1500 دلار باشد.

مسائل مبدل گشتاور

مبدل گشتاور یک وسیله کوپلینگ سیال است که موتور را به گیربکس متصل می کند. این به موتور اجازه می دهد حتی زمانی که خودرو ساکن است به کار خود ادامه دهد.

اگر متوجه مشکلاتی مانند لرزش یا لغزش شدید، می تواند نشانه ای از مشکلات مبدل گشتاور باشد. و در برخی موارد،

یک مبدل گشتاور معیوب حتی می تواند از هم جدا شود و زباله هایی در گیربکس باقی بگذارد. بنابراین، قطعاً چیزی است که باید به آن توجه کرد.

وقتی نوبت به تعویض مبدل گشتاور می رسد، محدوده قیمتی در حدود 600 تا 1000 دلار را در نظر دارید. اکنون، اگر هر گونه زباله ای

به گیربکس راه پیدا کرده باشد، ممکن است نیاز به تمیز کردن یا تعمیرات اضافی باشد که البته می تواند به هزینه اضافه کند.

مخرابی درسیستم الکترونیکی خودرو

سنسورها، ماژول ها و سیم کشی. اگر هر یک از این مؤلفه ها شروع به کار کنند، می تواند منجر به برخی رفتارهای انتقال عجیب و غریب شود. به عنوان مثال، یک شیر برقی شیفت

دودگی ممکن است باعث تغییرات ناهموار یا تاخیری شود، در حالی که یک سنسور معیوب می‌تواند داده‌های نادرستی را به ماژول کنترل انتقال دهد و نحوه عملکرد آن را مختل کند.

علاوه بر چراغ گیربکس، می توانید به علائم دیگری نیز توجه کنید که نشان می دهد گیربکس شما مشکل دارد.

صداهای عجیب و غریب هنگام تعویض دنده

یکی از واضح‌ترین نشانه‌هایی که نشان می‌دهد گیربکس شما خوب کار نمی‌کند، زمانی است که در هنگام تعویض دنده شروع به شنیدن صداهای عجیبی مانند کوبیدن و کوبیدن می‌کنید.

این صداها می تواند ناشی از قرار نگرفتن درست دنده ها یا سایر مشکلات داخلی باشد. اگر از آن مراقبت نکنید، ممکن است اوضاع بدتر شود و ممکن است با آسیب جدی انتقال مواجه شوید.

جابجایی سخت

یک گیربکس اتوماتیک با عملکرد خوب باید دنده ها را به آرامی تعویض کند، تقریباً مانند یک زمزمه. اگر در هنگام تعویض دنده شروع به تکان خوردن،

به هم خوردن یا هر حرکت عجیب و غریب کردید، این نشانه آن است که مشکلی با گیربکس شما پیش آمده است.

نشت مایعات

آیا متوجه مایع قرمز رنگ زیر وسیله نقلیه خود شده اید؟ احتمالاً مایع انتقال است. نشتی می تواند منجر به سطح پایین مایعات شود که می تواند برای انتقال شما مضر باشد.

بوی سوختگی

اگر شروع به استشمام بوی سوختگی کردید که از دستگاه انتقال خود می آید، این یک علامت هشدار است. این بدان معنی است

که چیزی در آنجا خیلی داغ می شود، شاید به دلیل سطح کم مایعات یا قطعات فرسوده باشد. مراقبت زودهنگام از این امر می تواند به شما کمک کند تا از مشکلات بزرگتر در مسیر جلوگیری کنید.

مشکلات در تعویض دنده

اگر مقداری مقاومت احساس می‌کنید یا در تعویض دنده مشکل دارید، این نشانه واضحی است که ممکن است

مشکلاتی در گیربکس وجود داشته باشد. این ممکن است به دلیل فرسوده شدن قطعات یا نقص الکترونیکی باشد.

چرخ دنده های لغزنده

اگر گیربکس شما به طور غیرمنتظره ای شروع به تعویض دنده کرد یا برای ماندن در دنده ای که انتخاب کردید مشکل داشت،

آن را “لغزش” می نامیم. این ممکن است به دلیل سطح کم مایعات، قطعات فرسوده یا حتی مشکلات الکترونیکی رخ دهد.

نتیجه

اگر چراغ انتقال شما روشن است، مهم است که آن را در اسرع وقت بررسی کنید. مشکلات گیربکس می تواند به دلایل مختلفی مانند

سطح پایین مایع گیربکس، آسیب داخلی، مشکلات اینترلاک دنده، مشکلات بدنه سوپاپ، مشکلات مبدل گشتاور و نقص الکترونیکی رخ دهد.

هزینه تعمیرات بسته به منبع و شدت مشکل می تواند از چند صد دلار تا هزاران دلار متغیر باشد. به محض اینکه متوجه هر یک از این علائم شدید، وسیله نقلیه خود را نزد یک مکانیک مجرب ببرید ایده خوبی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان